Natural Cosmetics

Ako začať:

V prvom rade je dobré si uvedomiť koľko máte času, niekto čas nemá a rád si kúpi hotový produkt. Ja to mixujem, vyrábanie vlastnej kozmetiky je pre mňa ukludňujúce no hlavne potešenie a zábava. Naopak niekedy chcem podporiť značku a vyskúšať niečo nové. Najčastejšie nakupujem v biooo, kamenný obchod majú v kotve na Námestí Republiky. Prírodnú kozmetiku som sa rozhodla používať/vyrábať aby som netvorila plastový odpad, vzdelávala sa a neprímala žiadne škodlivé látky do tela ani na telo.

Ak ste sa rozhodli a viete, že máte čas, je dobré poznať svoje telo, vedieť, čo mu vyhovuje a čo nie. Aby ste netvorili zbytočný odpad nájdite si osobu, ktorá oleje robí alebo miesto, ktoré ich ponúka. Na internete je možnosť všetko kúpiť, ale v 90% sa jedná o plastové fľaše, sáčky, krabičky… Môžu sa samozrejme znova použiť alebo zrecyklovať no osobne si myslím, že je lepšie sa im vyvarovať.

1.Body scrub/Telový peeling:

Používam zhruba try krát do týždňa, odstrádni odumreté časti pokožky, vďaka olejom ju premastí a navyše telo krásne vonia. Výroba doma je jednoduchá a zaberie maximálne 10 minút.
Čo potrebuješ: nádobu (akúkoľvek čo je po ruke, sklenená, drevená, poprípade zrecyklujte plastovú!)
– 4pl. cukru (farba nehrá rolu)
-káva 4pl. (môžete namlieť novú ak chcete silnejšiu vôňu, ja používam vždy zbytky z rána 🙂
– zhruba 2pl. oleja (väčšina z vás bude mať doma olivový, osobne uprednostňujem avokádový alebo kokosový) Olej je dobré pridávať podľa potreby, tak aby nebol peeling veľmi riedky ale ani suchý.
-esenciálny olej ( nieje nutné použiť pokiaľ chcete čiste kávovú vôňu, ja používam vanilkový)
Všetko zmiešame dohromady a vložíme do nádoby 🙂 Možností je mnoho, kreativite sa medze nekladú.

2. Zuby (zubná pasta a kefka)

Ekologickú zubnú kefku máme z biooo.cz (tu). Drevená časť je z bambusu a štetiny z nylonu. Výroba vlastnej zubnej pasty netrvá o nič dlhšie, ako výroba body scrub. 🙂 Ako nádobu som použila starú krabičku z lush. Dopredu uporozňujem, že to nieje žiadna dobrota, čiste funkčná, ekologická záležitosť. 🙂
-2 pl. kokosového oleja, 1/5 pl. jedlej sody, 20 kvapiek pepermintu a 2 kvapky tee-tree oilu. Všetko miešame spolu až kým nevznikne krém.

3.Charcoal face soap/Mydlo na tvár z uhlia, kefka na tvár

Umývam si ním tvár každý deň za pomoci kefky z bukového dreva (ako inak z biooo.cz)
Na výrobu je tento krát potreba naozaj veľa ingrediencií, presný recept aj postup nájdete TU. Moje mydlo je zelené keďže som použila uhlie v tabletách z lekárne a nie v prášku, učinok je rovnaký, dokonca na oko sa mi moja mramorová verzia páči viac 🙂

4.Intímne mydlo

Je opäť z biooo.cz. Obsahuje rumanček (heřmánek) a nechtík (měsíček). Na výrobu vlastného sa chystám, no zatiaľ som neprišla na ten správny (vlastný) recept.

5. Telové mydlo + telové maslo

V čase keď som používala klasickú kozmetiku z drogérie, bolo pre mňa veľmi tažké si zvyknúť natierať pokožku. Dnes mi v tom pomáha telový peeling ktorý používam v sprche. Keď sa ale nájde suchšia časť na mojom tele, používam telové maslo od Darinčino mydlo. Je hutné, mastné takže ho stačí málo a má krásnu škoricovú vôňu.

6. Šampon

Šampon je môj vlastný recept, 100% prispôsobený na moje vlasy. Obsahuje iba samé dobroty (bambucké maslo, avokádový olej, zelený čaj, ricinový olej …) ak by ste ho chceli vyskúšať napíšte mi, rada kocku posuniem za 120,- Vydrží zhruba mesiac a je vhodný na mastné vlasy. Vlasy nieje nutné prelievať po umytí octom ako vo väčšine prípadoch. Ak si chcete vyrobiť svoj vlastný šampon, pinterest je plný receptov od výmyslu sveta.:)

7. Deodorant

V tomto prípade mi išlo/ide najmä o funkčnosť a zero waste. Pri každodennom používaní mi množstvo tohto deodorantu vydrží minimálne 3 mesiace ! (áno! 3 mesiace bez potu, bez zápachu, bez zbytočných obalov a škodlivých látok …)
– nádoba –  ja som použila umytý pohár z kedysi nakladaných sleďov 🙂 vyhovoval mi veľkosťou a nemusím strkať prsty zbytočne hlboko.
– 2 1/2 pl. kokosový olej, 2 1/2 bambucké maslo, 1/4 hrnčeku kukuričného škrobu, 2 pl. jedlej sody, 3 kvapky tea tree oleja a 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu.

8. Olej na tvár

Je od značky vonai. Kupovala som ho v Prahe na dizajn markete 🙂 za asi 180,- Je vhodný na suchú pokožku, večer.

9. Balzám na pery

-1 pl. včelý vosk, 1 pl. kokosový olej, 1 čl. kakao, 1/2 čl. med
Vosk a kakao rozpustíme v mikrovonke ( hlavne pomaličky 🙂 pridáme rozpustený kokosový olej, med. Zmiešame a nalejeme do nádobky 🙂 Necháme ztuhnúť.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.